Studio Lindellin ja Itäväylän Päivänsäde 2025 -kuvakisan voittajaksi valikoitui Ludwig Andersson. Numerolla 8 kisannut Ludwig valikoitui raadin suosikiksi 26 kuvan joukosta.

Varsinaisen Päivänsäteen valitsi raati, johon kuuluivat Studio Lindellin valokuvaaja Oscar Lindell, Itäväylän päätoimittaja Mika Laine, Ti-Ti-Nalle Riitta Korpela.

– On ollut jälleen mahtavaa kuvata porvoolaisten perheiden ihania päivänsäteitä tänäkin vuonna. Tänä vuonna oli mukana paljon perheitä jotka ovat osallistuneet myös aikasempina vuosina, raadin puheenjohtaja, valokuvaaja Oscar Lindell kertoo.

Raadin valitsema Päivänsäde Ludwig Andersson

Yleisöllä oli myös mahdollista äänestää omaa suosikkiaan. Tänä vuonna yleisöääniä kisassa annettiin yli 1 800 kappaletta.

Yleisöäänestyksessä eniten ääniä keräsi numerolla 17 kilpaillut Melissa Celik.

– Yleisöäänestys oli jälleen tiukka. Voittaja sai 211 ääntä. Toiseksi tullut 188 ja kolmanneksi sijoittunut 178, Lindell kertoo.

Yleisöäänestyksen voittaja Melissa Celik

Äänestäjien kesken arvottiin palkintoja. Studio Lindellin valokuvaamon lahjakortin voitti Nelli Larsson Porvoosta.

Bio Rexin leffalippupaketit voittivat Mariana Anttonen Hyvinkäältä ja Susann Bremer Porvoosta. Voittajille on ilmoitettu henkilökohtaisesti.

Päivänsäde-kilpailua on järjestetty vuodesta 1992 asti.

 

Kiitos kaikille osallistujille ja onnittelut voittajille!